Deutsche Telekom ‘’Hologram Christmas Surprise with Mariah Carey’’

adını verdikleri reklam kampanyasında Avrupa nın 5 şehirinde aynı anda yüksek holgram teknolojisiyle değişik bir organizasyona imza attı.Gerçekleşen etkinliklerde meydanda yer alan büyük bir sürpriz kutusu ve bu sürprizi bekleyenlere dağıtılan elektronik mumlar görsel açıdan müthiş duygular yaşattı ve Mariah Carey in de o melankolik şarkısıyla Deutsche Telekom bu kitleye duygusal bir bağ kurmuş oldu.

Markalardaki Sosyal Medya Baskısı

Firmalar reklam için milyonlarca dolar harcarken,twitter yada facebook taki kötü bir paylaşım zinciri markaları zor durumda bırakabiliyor.Bunun son örneğini Onur Air in facebook taki beğeni sayısı kadar Van da ki depremzedelere yardım yapacağını açıklaması sonucunda gelen büyük tepkiyle yaşadık.Belki Onur Air pozitif bir reklam çalışması gerçekleştirmek istedi,ancak firmanın sosyal medya çalışanları süreci doğru açıklayamadılar ve ellerine,yüzlerine bulaştırdılar,son olarak bir de yaptıklar bağışın dekontunu facebook taki sayfalarına yansıtınca süreç .Çıkmaza girdi,kısacası kaş yapalım derken göz çıkardılar.Sosyal Medya daki tehlike artık tüm reklam verenlerin korkulu rüyası oldu çünkü binlerce takipçisi olan bir yazar ya da sosyal medya uzmanı ve ya ünlü bir kişi markayla ilgili en ufak bir kötü yorumda bulunsa bu yüzlerce kişi tarafından retweet ediliyor veya paylaşılıyor ve sonuçta markalar için onarılamaz sonuçlar doğurabiliyor.

EVY BABY son çektiği reklam filmiyle ne yazık ki Reklam Özdenetim Kurulun dan veto yedi Reklam Özdenetim Kurulun dan gelen açıklamaya göre evy baby nin reklamındaki sınır masumluk karinesi biraz zorlamış gibiydi.Bundan birkaç gün önce yapılan açıklamayıda paylaşayım.

Kurulumuza Evy Baby Bebek bezi reklam filmi ile ilgili olarak yapmış olduğunuz başvuru değerlendirilmiş ve aşağıdaki sonuca varılmıştır;

“Reklamda oynayan küçük kız çocukları özellikle “Bebek’te üç beş tur atarım” sözünün yer aldığı ve filmin sonunda el ele tutuşarak yürüdükleri planlarda yetişkin tavırları sergilemektedirler. Bir çocuğun aile büyüklerini taklit etmesi çocuksu bir davranış olarak görülmektedir. Ancak belirtilen bu planlardaki davranışlar bir yetişkinin kadınsı davranışlarının abartılı özentisi olarak görülmüştür. Reklam filmindeki çocukların hareketleri ve giyim tarzları çocuk masumiyeti çerçevesinde sayılabilecek “anneyi taklit etme” oyununu aşan sahneler olduğundan Özdenetim Esasları’nın “Çocuklar ve Gençler” başlıklı 18’inci maddesinin “Çocuklara ve gençlere yönelik ya da onları konu alan pazarlama iletişimi gerçekleştirilirken çok dikkatli olunmalı ve ayrı bir özen gösterilmelidir. Bu tarz iletişimler, olumlu sosyal davranışları, yaşam biçimlerini ve tavırları sarsacak nitelikte olmamalıdır” şeklindeki hükmüne aykırı olduğu sonucuna varılmıştır.

Kurul görüşü reklamveren ve reklam ajansına iletilmiş, Evy Baby reklam filminde gerekli düzeltmeler yapılmadıkça bu hali ile yayınlanmaması istenmiştir.

Bilginize sunar, Reklam Özdenetim Kurulu’na göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

Çetin Ziylan

Reklam Özdenetim Kurulu adına

Başkan

Reklam filmini de aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz

akIN ALTUNÖZ

Reklamlar

About akinaltunoz

pazarlama,trend satış,kişisel gelişim ve ekonomi

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s